luni, 11 aprilie 2011

REZUMAT ETAPA XVI

Duminica, 3.IV.2011, echipa FC.UNIREA DEJ, JUNIORI E, a intalnit, acasa, echipa SPORT LINE TURDA, pe care a invins-o cu scorul de 5-1.

portar: PAP ERIK.

Meciul a fost condus, la centru, de arbitrul POP RAUL RUBIN.
Prima repriza a inceput timid, echipa dejului balbaindu-se, atat in aparare, cat si in atac.
Dupa cateva gafe facute de ambele echipe, echipa Dejului a deschis scorul prin golul atacantului BUDEAN SERGIU.
In scurt timp, echipa dejului si-a marit avantajul prin golul dat de capitanul echipei “piticilor atomici”, SABO FLORIN.
Cu scorul de 2-0 s-a terminat prima repriza, “piticii atomici” intrand in “vestiare” cu capul plecat, din cauza reprosurilor aduse echipei de antrenorul GALL FRANCISC DANIEL.
A doua repriza a inceput cu o modificare in schema de joc a echipei, astfel ca: RUS ANTONIU a intrat fundas dreapta, iar stangaciul OBREJA PAUL a intrat pe postul de mijlocas dreapta, tot in acesta repriza a intrat in poarta TAMAS ALEXANDRU. Aceasta repriza a inceput cu un joc mai bun, facut de echipa dejeana, in scurt timp, acestia marindu-si avantajul, pe tabela de marcaj, prin golul stangaciului MURESAN DARIUS, supranumit si “sageata”, datorita vitezei cu care isi desfasoara atacul asupra echipei adverse.
In ultima parte a meciului s-au facut schimbari, intrand in locul lui ANTONIU RUS, DANCIU VASILE iar fundas stanga a intrat TAMAS BOGDAN. Din cauza jocului slab facut  DANCIU, acesta a fost schimbat cu IAKAB DANIEL.
Cu toate aceste schimbari, datorita gafelor facute in aparare, echipa dejului a primit un gol, scorul fiind de 3-1.
Dupa cateva minute,  “sageata” echipei, MURESAN DARIUS,  a dat si al patrulea gol, printr-o executie impecabila.
Putin inainte de a se incheia meciul, atacantul “piticilor atomici” a adus scorul la 5-1, printr-un gol neasteptat.
Meciul s-a incheiat cu victoria clara a dejenilor, cu toate acestea, antrenorul echipei dejene a anuntat ca paraseste echipa, nemultumit fiind de jocul facut de “pitici”.
“Piticii atomici” au ramas cu lacrimile in ochii uitandu-se cum antrenorul lor , cum paraseste terenul de fotbal lasand in urma toata munca depusa pana atunci.
Zadarnice sunt reprosurile pe care si le-au facut micii fotbalisti. Sper ca acestia sa fi invatat ceva din acest trist moment.
La sectiunea “cei mai certati jucatori”, ii nominalizam pe:SABADAS ALEX, SABO FLORIN, TAMAS ALEXANDRU, OBREJA PAUL, DANCIU VASILE, TAMAS BOGDAN, IAKAB DANIEL si RUS ANTONIU.
 La sectiunea cei mai buni jucatori, ii nominalizam pe:MURESAN DARIUS, BUDEAN SERGIU, PAP ERIK si NUICA LEONARD.